11 bit studios zamknie platformę Games Republic


11 bit studios rezygnuje z platformy Games Republic. W ocenie zarządu brakowało jej zarówno wyników, jak i perspektyw.

– Zarząd 11 bit studios podjął decyzję o zamknięciu, do końca bieżącego roku, platformy Games Republic z powodu niezadowalających wyników finansowych oraz braku perspektyw ich poprawy w kolejnych kwartałach – czytamy w czwartkowym komunikacie spółki. Według wstępnych szacunków koszty likwidacji platformy wyniosą ok. 3 mln zł i obniżą wyniki spółki za IV kwartał 2016 roku. Odpisy będą miały niegotówkowy charakter.

Games Republic to internetowy sklep z grami, w którym można było kupić produkty studia, ale również i tytuły innych producentów. Nawet te zaliczane do klasy "AAA". Platforma wystartowała w kwietniu 2014 roku i skierowana była przede wszystkim do klientów międzynarodowych. We wrześniu tego roku zarząd 11 bit poinformował jednak, że do anglojęzycznej wersji dołączy wersja polska. Miał to być początek procesu wprowadzania nowych wersji językowych platformy. Z perspektywy dzisiejszej informacji ruch ten można określić jako próbę ratowania projektu. Jak się okazuje – nieudaną.

Rezygnacja z platformy oznacza więc, że 11 bit, przynajmniej póki co, nie pójdzie śladem CD Projektu. Wydaje się bowiem, że Games Republic było próbą powtórzenia historii GOG-u, a więc internetowego sklepu z grami założonego przez CDP w 2008 roku. Obecnie stanowi on bardzo ważny czynnik dywersyfikujący przychody producenta "Wiedźmina". Platforma jest rentowna i w samych tylko trzech kwartałach 2016 roku dołożyła do przychodów grupy 93 mln zł. Wygładziła w ten sposób nieco wyniki finansowe, które w przypadku producentów gier tj. CD Projekt wykazują się dużą zmiennością w zależności od kalendarza premier. Na podobny efekt liczono w 11 bit. Projekt w 2016 roku miał wesprzeć przychody spółki, a w 2017 osiągnąć rentowność.

11 bit to producent gier na platformy stacjonarne i mobilne. Największym hitem studia było "This War of Mine", które pozwoliło spółce wypłynąć na szersze wody i przyczyniło się do skokowego wzrostu jej wartości. W grudniu 2015 roku 11 bit przeniósł się z rynku NewConnect na główny parkiet GPW.

Adam Torchała

Źródło:

Co ty na to?
Heheszek Heheszek
0
Heheszek
O Mateńko O Mateńko
0
O Mateńko
Hejtuś Hejtuś
0
Hejtuś
Rekin Rekin
0
Rekin
Świntuch Świntuch
0
Świntuch
Czaruś Czaruś
0
Czaruś

log in

reset password

Back to
log in