Gospodarka w najgorszym stanie od trzech lat


Gospodarka jest w najgorszym stanie od trzech lat. Według nieoficjalnych szacunków resortu finansów, wzrost PKB w czwartym kwartale wyhamuje do zaledwie 1.8 procent, choć chwilę później ma zacząć dynamicznie przyspieszać.

Jak czytamy w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej", Ministerstwo Finansów przewiduje, że w czwartym kwartale roczne tempo wzrostu PKB może być niższe od zanotowanego w III kwartale, kiedy wyniosło 2,5 procent.

Z informacji gazety wynika jednak, że już teraz otoczenie wicepremiera Mateusza Morawieckiego przygotowuje się do wariantu dużo bardziej pesymistycznego, który zakłada, że gospodarka będzie się rozwijała wolniej niż w tempie 1,8 procent rocznie. Dziennik pisze, że powodem takiego stanu rzeczy jest głównie spadek inwestycji. Polacy spowolnienia na razie nie odczują ze względu na wzrost wysokości wynagrodzeń i spadek bezrobocia.

Gazeta podkreśla, że być może jest to przejściowe spowolnienie, a od pierwszego kwartału 2017 roku gospodarka na nowo zacznie się rozpędzać. Może w tym pomóc program "Rodzina 500 plus", który będzie nakręcać konsumpcję, oraz szybsze wydawanie środków unijnych. Ekonomiści, cytowani przez dziennik, uznają taki scenariusz za realny. IAR/md/dyd Źródło: IAR

Co ty na to?
Heheszek Heheszek
0
Heheszek
O Mateńko O Mateńko
0
O Mateńko
Hejtuś Hejtuś
0
Hejtuś
Rekin Rekin
0
Rekin
Świntuch Świntuch
0
Świntuch
Czaruś Czaruś
0
Czaruś

log in

reset password

Back to
log in