Grudniowa wiosna w europejskim przemyśle


Niespodziewanie dobre informacje napłynęły z sektora przemysłowego strefy euro. Indeksy PMI zarówno w Niemczech, jak i we Francji wspięły się na wieloletnie maksima.

Grudzień przyniósł nieoczekiwaną „wiosnę” w europejskim przemyśle. Potwierdzają to wstępne odczyty indeksów PMI, które opublikowała dziś firma Markit. Wpływ na lepsze od oczekiwań miał zarówno obserwowany wzrost popytu, jak i osłabienie euro.

Na miano największej sensacji zasługuje odczyt dla Francji. Wzrost indeksu przemysłowego z 51,7 pkt. w listopadzie do 53,5 pkt. w grudniu oznacza najlepszy rezultat od 67 miesięcy. Analitycy spodziewali się tymczasem odczytu na poziomie 51,9 pkt.

Poprawę (z 51,6 pkt. do 52,6 pkt. wobec oczekiwanych 52 pkt.) zaobserwowano także w sektorze usług, dzięki czemu zbiorczy indeks PMI Composite sięgnął 52,8 pkt., co jest najlepszym wynikiem od 1,5 roku.

Pozytywną niespodziankę zgotował także przemysł niemiecki. Grudniowe 55,5 pkt. to najlepszy rezultat od 35 miesięcy i wynik o 1,2 pkt. lepszy od listopadowego oraz o 1 pkt. lepszy. Wyhamowanie koniunktury w usługach (spadek z 55,1 pkt. do 53,8 pkt. wobec oczekiwanych 54,9 pkt.) sprawił, że indeks PMI Composite zszedł do 3-miesięcznego minimum (54,8 pkt.).

Dobre wiadomości z dwóch największych „lokomotyw gospodarczych” pozytywnie wpłynęły także na wynik dla całej strefy euro. Wstępny indeks PMI dla sektora przemysłowego wspólnego obszaru walutowego (oprócz firm z Niemiec i Francji badane są także przedsiębiorstwa z Włoch, Austrii, Irlandii, Grecji, Holandii i Hiszpanii) wspiął się na 68-miesięczne maksimum w postaci 54,9 pkt. Analitycy oczekiwali powtórzenia listopadowego wyniku (53,7 pkt.). Indeks PMI dla sektora przemysłowego

Wyniki finalne za grudzień, rozszerzone o indeksy dla szeregu innych krajów (w tym Polski) poznamy 2 stycznia. Podsumowanie listopadowego przeglądu znajduje się w artykule "PMI: Holandia liderem, w Europie lepiej niż w Azji".

Indeks PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) powstaje na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm. Odpowiadają w nich na pytania dotyczące takich zagadnień jak zamówienia, zatrudnienie, płatności, ceny czy zapasy.

Wskaźnik ten uważany jest za wskaźnik wyprzedzający. Przyjmuje wartości od 0 do 100 pkt., przy czym wyższy niż 50 pkt. oznacza, że dany sektor się rozwija, natomiast niższy świadczy o pogorszeniu sytuacji. Dla poszczególnych krajów indeks PMI przygotowuje firma IHS Markit. Wstępne indeksy powstają na podstawie 85-90% ankiet.

Michał Żuławiński

Źródło:

Co ty na to?
Heheszek Heheszek
0
Heheszek
O Mateńko O Mateńko
0
O Mateńko
Hejtuś Hejtuś
0
Hejtuś
Rekin Rekin
0
Rekin
Świntuch Świntuch
0
Świntuch
Czaruś Czaruś
0
Czaruś

log in

reset password

Back to
log in