Kompania Piwowarska w rękach Japończyków. Asahi kupuje browary w Europie


Asahi Group Holdings za blisko 8 miliardów dolarów przejmie aktywa w pięciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce.

Jak informuje dziennik "Nikkei", właściciel Asahi Breweries – jednego z największych japońskich producentów piwa – za aktywa w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech zapłaci około 900 miliardów jenów. Przy obecnych poziomach kursów kwota ta stanowi równowartość 7,8 mld dolarów lub 32,6 mld złotych. Jest to największa zagraniczna akwizycja w historii japońskiej branży piwnej.

Najistotniejszymi aktywami kupowanymi przez Japończyków są polska Kompania Piwowarska (m.in. marki Tyskie, Lech, Żubr) i czeski Pilsner Urquell. Na Słowacji przejęty zostanie browar Topvar, w Rumunii Ursus, a na Węgrzech Dreher.

Przejęcie, na które chrapkę mieli także inwestorzy ze Szwajcarii, Czech, Chin, USA, a nawet Polski, to pokłosie połączenia Anheuser-Busch InBev z innym piwnym gigantem w postaci koncernu SABMiller. Warunkiem uzyskania zgody od organów antymonopolowych (m.in. Komisji Europejskiej) na warte ok. 100 mld dolarów połączenie obu potentatów było m.in. wyjście z niektórych rynków, w tym z Europy Środkowo-Wschodniej.

Grupa Asahi już w listopadzie nabyła część aktywów SABMiller. Za marki Peroni, Grolsch i Meantime Japończycy zapłacili 2,6 mld euro. W reakcji na komunikat o kolejnym przejęciu, notowane na tokijskiej giełdzie akcje Ashai potaniały o ponad 6%.

Informacja o transakcji nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona, nastąpić ma to dziś po południu.

Asahi Breweries wywodzi swoją historię od założonego w 1889 r. browaru w Osace. Do tej pory, oprócz działalności na lokalnym rynku, gdzie jest jednym z potentatów, firma kupowała także aktywa w Australii, Nowej Zelandii i Chinach.

MZ

Źródło:

Co ty na to?
Heheszek Heheszek
0
Heheszek
O Mateńko O Mateńko
0
O Mateńko
Hejtuś Hejtuś
0
Hejtuś
Rekin Rekin
0
Rekin
Świntuch Świntuch
0
Świntuch
Czaruś Czaruś
0
Czaruś

log in

reset password

Back to
log in