PiS ozusuje umowy o dzieło? Gowin krótko: „No pasaran!”


Fot. JAN GRACZYNSKI/EAST NEWS "Ozusowanie umów o dzieło to uderzenie w wolne zawody, naukowców, artystów itp. No pasaran!" – napisał w środę na Twitterze Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki. Jeśli więc PiS zechce je wprowadzić, może napotkać na spory opór koalicjanta.

Pomysł ozusowania umów o dzieło kiełkuje w obozie rządzącym od dłuższego czasu i można się spodziewać, że niedługo prace nad nim mogą nabrać tempa. Wtedy weto najprawdopodobniej postawi Jarosław Gowin, wicepremier i szef koalicyjnej Polski Razem. Swoim wpisem na Twitterze nie pozostawił wątpliwości na temat tego, co sądzi o takim pomyśle. "No pasaran" – skwitował.

@miloszlodowski ta, czyli która?:-) Ozusowanie umów o dzieło to uderzenie w wolne zawody, naukowców, artystów itp. No pasaran! @lkwarzecha — Jarosław Gowin (@Jaroslaw_Gowin) 4 stycznia 2017

W dyskusji na portalu społecznościowym Gowin dodał również, że właśnie ozusowanie umów o dzieło było jednym z głównych powodów, dla którego ostatecznie upadła koncepcja tzw. "jednolitego podatku".

O objęciu umów o dzieło ubezpieczeniem społecznym mówi się mniej więcej od momentu, gdy na taki ruch zdecydowano się przy zleceniach, czyli od ponad dwóch lat. Decyzję podjął jeszcze rząd PO-PSL i ówczesny szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Nowe przepisy zaczęły jednak obowiązywać od początku 2016 roku. Już wtedy jasnym stało się, że w kolejce czekają następne typy tzw. "śmieciówek".

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przyznawała jednak na początku tygodnia, że takich planów nie ma. Przynajmniej na razie.

– Jesteśmy na takim etapie, że nie ma ani założeń do ustawy, ani nie pracujemy nad takim projektem. Dzisiaj żaden tego typu dokument nie powstaje i nie sądzę, żeby w 2017 roku powstał – podkreśliła na antenie RMF FM.

Zaraz później dodała jednak, że resort pracy będzie analizował sytuację na rynku pracy i za pół roku podejmie decyzję w sprawie ewentualnego oskładkowania umów o dzieło. Jak podkreśliła, decyzja w tej sprawie będzie uzależniona od tego, jak rynek pracy zachowa się po wprowadzeniu w życie minimalnej stawki godzinowej.

– Zobaczymy, czy nastąpią tu niekorzystne zmiany i na przykład skokowo nie wzrośnie liczba zawieranych umów o dzieło, jako droga obniżania kosztów pracy – dodała szefowa MRPiPS.

W środę oficjalny komunikat wydał również resort. "Nie ma (…) w najbliższych planach rozszerzenia zakresu ubezpieczeń społecznych, czyli ewentualnego objęcia nimi umów o dzieło" – czytamy w nim.

Money.pl

Co ty na to?
Heheszek Heheszek
0
Heheszek
O Mateńko O Mateńko
0
O Mateńko
Hejtuś Hejtuś
0
Hejtuś
Rekin Rekin
0
Rekin
Świntuch Świntuch
0
Świntuch
Czaruś Czaruś
0
Czaruś

log in

reset password

Back to
log in