Rafał Antczak nowym prezesem GPW


Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych powołało Rafała Antczaka na stanowisko prezesa spółki. Wcześniej podjęto decyzję o odwołaniu Małgorzaty Zaleskiej.

Potwierdziły się informacje "Pulsu Biznesu" dotyczące personaliów następcy Małgorzaty Zaleskiej. Giełdowe stery przejmie Rafał Antczak. To ekonomista z ponad 20-letnim stażem. W latach 1994-2006 działał w Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE), później zasiadał na stanowisku głównego ekonomisty PZU (2006-08). W trakcie swojej kariery pracował także na rzecz Banku Światowego oraz pełnił rolę doradcy szefów banków centralnych Ukrainy i w Kazachstanie. Ukończył ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie później był także wykładowcą. Od 2008 roku związany z Deloitte Consulting, gdzie pełni rolę członka zarządu.

Od Rokity do Morawieckiego

Był również aktywny na polskiej scenie politycznej. W 2005 roku, gdy ważyły się losy koalicji PO-PiS, Antczak znalazł się w składzie zespołu budżetowo-ekonomicznego negocjującego gospodarcze podwaliny dla niedoszłego premierostwa Jana Rokity. Rafał Antczak zasiadał wówczas przy jednym stole z Wojciechem Jasińskim, Stanisławem Kluzą i Michałem Krupińskim. Z tą różnicą, że on grał w eksperckiej drużynie Platformy. Był także współautorem koncepcji podatku liniowego 3×15. Później jednak otwarcie mówił o swoim rozczarowaniu działaniami PO. Antczak tłumaczył, że kibicuje każdemu, kto próbuje zmienić Polskę na lepsze, rząd Platformy jednak roztrwonił kredyt zaufania, którym go obdarzono.

Nie od razu pchnęło go to jednak w objęcia Prawa i Sprawiedliwości. W ostatnich kilku kwartałach stawiał się w pozycji obserwatora patrzącego z optymizmem na dynamikę zmian w sektorze gospodarczym. Nie komentował raczej bieżącej polityki, nie starał się brać niczyjej strony w kwestiach stricte światopoglądowych czy społecznych. Chwalił natomiast wizję, energię i pierwsze sukcesy wicepremiera Morawieckiego. — Z prognoz wynika, że około 2050 r. zabraknie na rynku pracy około 10 mln ludzi. Trudno sobie wyobrazić, że będziemy to zasilali wyłącznie imigrantami. To jest ostatni moment, żeby coś zrobić i tak program 500+ trzeba odbierać — analizował w rozmowie z Bankier.pl.

Uzasadnienia brak

Teraz Antczak zastąpił profesor Zaleską, która po roku urzędowania opuszcza stanowisko prezesa GPW. Za jej odwołaniem, podobnie jak za powołaniem Antczaka, stoi – nadzorowane właśnie przez Morawieckiego – Ministerstwo Rozwoju, które po ogłoszeniu planu likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa przejęło kontrolę nad GPW. Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju zapytani o powody odwołania prezes Zaleskiej zasłonili się możliwością odmowy odpowiedzi.

Jak oceniasz rok Małgorzaty Zaleskiej za sterami GPW

Roszadę na stanowisku prezesa zaakceptować musi jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego, w obecnych warunkach zgoda KNF-u wydaje się jednak formalnością.

Adam Torchała

Źródło:

Co ty na to?
Heheszek Heheszek
0
Heheszek
O Mateńko O Mateńko
0
O Mateńko
Hejtuś Hejtuś
0
Hejtuś
Rekin Rekin
0
Rekin
Świntuch Świntuch
0
Świntuch
Czaruś Czaruś
0
Czaruś

log in

reset password

Back to
log in