SNB niewzruszony. „Frank przewartościowany”


Szwajcarski Bank Narodowy ponownie nie zaskoczył ekonomistów i nie zmienił kształtu polityki monetarnej. Szwajcarzy niezmiennie realizują scenariusz przyjęty w styczniu ubiegłego roku.

Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się utrzymać pasmo wahań dla trzymiesięcznej stawki Libor CHF w przedziale od -1,25% do -0,25%. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie -0,75%. Taka decyzja była oczekiwana przez rynek.

SNB po raz kolejny powtórzył, że w jego opinii „frank szwajcarski jest znacząco przewartościowany, a ujemne stopy procentowe czynią inwestowanie w tę walutę mniej atrakcyjnym”.

– Jeżeli zajdzie taka konieczność, SNB pozostanie aktywny na rynku walutowym, uwzględniając ogólną sytuację na tym rynku – czytamy w komunikacie banku.

W dzisiejszym komunikacie SNB przedstawił również nowe prognozy dla gospodarki. Zdaniem banku, inflacja w tym roku ma wynieść -0,4%, w przyszłym roku 0,1% , a w 2018 r. 0,5%.

Zgodne z oczekiwaniami posunięcie banku centralnego nie wywarło wpływu na kurs franka. Za helwecką walutę wciąż płacimy 4,13 zł.

– Nawet w tak niespokojnych czasach, jakimi było ostatnich 6 miesięcy, nasza polityka monetarna udowodniła swoją wartość. Ujemne stopy procentowe po części przywróciły tradycyjne poziomy kursów innych walut i uczyniły franka mniej atrakcyjnym. W czasie okresów wysokiej zmienności, nasza skłonność do interwencji na rynku walutowym stabilizowała kurs (…) Innymi słowy, nasza ekspansywna polityka monetarna jest efektywna – powiedział w trakcie konferencji prasowej prezes SNB Thomas Jordan.

Michał Żuławiński

Źródło:

Co ty na to?
Heheszek Heheszek
0
Heheszek
O Mateńko O Mateńko
0
O Mateńko
Hejtuś Hejtuś
0
Hejtuś
Rekin Rekin
0
Rekin
Świntuch Świntuch
0
Świntuch
Czaruś Czaruś
0
Czaruś

log in

reset password

Back to
log in