Taka jest siła nabywcza Polaków. Do średniej europejskiej nam daleko


Fot. ADRIAN SLAZOK/REPORTER/EAST NEWS

W rankingu siły nabywczej krajów europejskich Polska zajęła 29 miejsce, co oznacza, iż dysponuje ona 46,6 proc. średniej europejskiej – wynika z najnowszego rankingu GfK "Purchasing Power Europe 2016". Tuż za nami uplasowały się Węgry z wynikiem na poziomie 40,6 proc.

Według badania GfK, w skali kraju, siła nabywcza na głowę mieszkańca wynosi w Polsce 6366 euro. Dla porównania zajmujący pierwsze miejsce w rankingu Lichtenstein, może poszczycić się siłą nabywczą 63 011 euro na mieszkańca.

Szwajcaria i Luksemburg, zajmują kolejne miejsca na podium. Z kolei koniec stawki liczącej 42 państwa zamykają Białoruś, Mołdawia i Ukraina. Ukraińcy mają tylko 1/80 średniej siły nabywczej mieszkańców Liechtensteinu.

U naszych zachodnich sąsiadów Niemców, którzy zajęli 9. miejsce – siła nabywcza na głowę to 21 879 euro. Tuz za nimi są Brytyjczycy z 21 141 euro, a wspomniani na początku Węgrzy (30 pozycja) mają – 5549 euro.

W Polsce, co zapewne nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, regionem o najwyższej sile nabywczej jest Warszawa. Zestawiając to, co przypada na głowę mieszkańca stolicy, z resztą Polski, okazuje się, że Warszawiacy, z 11 651 euro (50 142 zł) do dyspozycji, mają średnio o 83 proc. wyższą siłą nabywczą niż średnia dla kraju. Niemniej to ciągle 15 proc. mniej niż średnia europejska, która wynosi 13 672 euro.

Tuż za Warszawa, na drugim miejscu jest powiat Piaseczno, a na trzecim powiat warszawski zachodni. Czwarte miejsce przypadło Sopotowi, a piąte powiatowi pruszkowskiemu. Dopiero na dalszych miejscach znalazły się duże polskie miasta: Poznań, Wrocław i Katowice.

Jak podaje GfK, 19 z 380 powiatów polskich może pochwalić się siłą nabywczą o przynajmniej 20 proc. wyższą niż krajowa średnia. W 103 powiatach siła nabywcza jest o 20 proc. lub więcej mniejsza od średniej. W powiecie przysuskim siła nabywcza jest najniższa w Polsce i wynosi zaledwie 66,5 proc. krajowej średniej per capita. Natomiast w powiecie grójeckim – jest najbardziej zbliżona do krajowej średniej.


GfK

Co uwzględnia badanie GfK? Firma oblicza siłę nabywczą według własnej metodologii. Jest ona miernikiem rozporządzalnego dochodu per capita po odjęciu podatków, składek na ubezpieczenie społeczne, ale z uwzględnieniem wszelkich świadczeń otrzymywanych od państwa. Badanie podaje siłę nabywczą na osobę w skali roku w euro lub w postaci wartości indeksu. Pojęcie siły nabywczej stosowane przez GfK odnosi się do nominalnego dochodu rozporządzalnego, czyli podane wartości nie uwzględniają inflacji. Badanie opiera się na statystycznych danych dotyczących dochodów, stawek podatkowych, wysokości świadczeń społecznych oraz na prognozach instytutów ekonomicznych.

Według definicji siła nabywcza to wydatki konsumentów pokrywające koszty związane z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze, wydatki mieszkaniowe, na media, prywatne fundusze emerytalne i ubezpieczeniowe oraz inne wydatki, np. wakacje, transport i wydatki konsumpcyjne.

Money.pl

Co ty na to?
Heheszek Heheszek
0
Heheszek
O Mateńko O Mateńko
0
O Mateńko
Hejtuś Hejtuś
0
Hejtuś
Rekin Rekin
0
Rekin
Świntuch Świntuch
0
Świntuch
Czaruś Czaruś
0
Czaruś

log in

reset password

Back to
log in