UE i Kuba podpisały porozumienie o współpracy


Unia Europejska i Kuba podpisały porozumienie o politycznej i gospodarczej współpracy. To kolejna odsłona odwilży we wzajemnych relacjach. Porozumienie, które zostało parafowane w marcu, było negocjowane prawie 2 lata.

Kuba była do tej pory jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, który nie miał ze Wspólnotą podpisanego porozumienia o pogłębionej współpracy gospodarczej i politycznej. Szefowa unijnej dyplomacji powiedziała, że otwiera się nowa era w relacjach Brukseli z Hawaną. "To oznacza ściślejszą współpracę naszych firm, biznesu, także współpracę w sektorze inwestycji, nauki, technologii, kultury, edukacji i i turystyki" – wyliczała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Pytana o kwestie praw człowieka, Mogherini zapewniała, że Unia Europejska nie łagodzi tonu w tej sprawie. "Rozmawiamy o wszystkim jako przyjaciele, bez żadnych tematów tabu" – dodała. Na pytania o prawa człowieka odpowiadał wymijająco minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguez Parrilla. "Fakt, że są między nami różnice zdań nie oznacza, że nie możemy rozwijać naszej współpracy" – mówił. Szef kubańskiej dyplomacji mówił też, że współpraca z Unią pomoże Kubie w budowaniu gospodarki socjalistycznej. I wyraził nadzieję, że bliższa współpraca z Europą sprawi też, że Stany Zjednoczone zniosą bolesne dla Kuby embargo.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mg/sk

Źródło: IAR

Co ty na to?
Heheszek Heheszek
0
Heheszek
O Mateńko O Mateńko
0
O Mateńko
Hejtuś Hejtuś
0
Hejtuś
Rekin Rekin
0
Rekin
Świntuch Świntuch
0
Świntuch
Czaruś Czaruś
0
Czaruś

log in

reset password

Back to
log in