WIG20 wita listopad mocnymi spadkami


Poranek pierwszej listopadowej sesji przy Książęcej został zdominowany przez czerwień. Wyraźnie pod kreską znajdowały się wszystkie najważniejsze indeksy na czele z WIG20.

Chwilę przed godziną 10-tą, przy ponadprzeciętnych obrotach (172 mln zł na szerokim rynku), indeks WIG20 tracił względem poniedziałkowego zamknięcia 1,72%. Tym samym, po krótkiej przygodzie z notowaniami powyżej 1800 punktów, WIG20 znów znalazł się poniżej tego poziomu. Traciły także inne główne giełdowe wskaźniki – WIG osuwał się o 1,5%, a mWIG o 1,3%.

Tym samym polski rynek blado wypada na tle swoich światowych odpowiedników. Wprawdzie w Azji spadki najważniejszych indeksów oscylowały dziś w pobliżu 1,5%, jednak w Europie nie ma obecnie słabszego indeksu blue chipów niż WIG20. Dla porównania spadki w Paryżu wynoszą 0,7%, we Frankfurcie 0,8%, a w Mediolanie 1,1%.

Warto jednak zauważyć, że GPW – z powodu wczorajszego Dnia Wszystkich Świętych – względem światowych indeksów ma jeden dzień "do nadrobienia". A wczorajsze notowania na światowych rynkach przebiegały pod dyktando niedźwiedzi, przykładowo DAX stracił 1,3%, a CAC 0,9%. W ujęciu dwudniowym spadki obserwowane na polskich indeksach nie odbiegają więc od europejskiej normy. Pod kreską znajdują się dziś wszystkie komponenty indeksu WIG20. Najmniej, niecałe 0,5%, tracą papiery Orlenu, LPP i CCC. Najmocniej zaś, ponad 3%, walory mBanku, Eurocashu i Polsatu. Na szerokim rynku mocne wzrosty notują akcje Prairie (+21,2%) oraz Brastera (+6,5%). Australijczycy podpisali dziś porozumienie w sprawie budowy kopalni Jan Karski. W odwrocie z kolei znajdują się Kruk (-4,6%) oraz Asbis (-4,0%). Słabo spisywały się również akcje Altusa i Quercusa, inwestorzy mają bowiem obawy związane z projektem ustawy zmieniającym opodatkowanie funduszy.

Adam Torchała

Źródło:

Co ty na to?
Heheszek Heheszek
0
Heheszek
O Mateńko O Mateńko
0
O Mateńko
Hejtuś Hejtuś
0
Hejtuś
Rekin Rekin
0
Rekin
Świntuch Świntuch
0
Świntuch
Czaruś Czaruś
0
Czaruś

log in

reset password

Back to
log in